Dlaczego warto zrobić sesję rodzinną?

Czas mija bardzo szybko, wręcz nieubłaganie i chyba z tego powodu moda na zdjęcia była od zawsze. Przed wynalezieniem aparatu ludzie przychodzili do artysty malarza by ten uwiecznił ich portret. Potem chodziło się do pracowni fotograficznej na pozowane ujęcia rodzinne. W czasach kiedy nawet dziecko jest posiadaczem aparatu, mamy tych zdjęć tysiące! Po co więc komu kolejne zdjęcia?
Chciałabym w tym tekście przekonać Was, że warto! Warto zrobić prawdziwą sesję rodzinną!

Oto 7 powodów, które być może przekonają Was by takie zdjęcia zrealizować.

1. ZACHOWAĆ WSPOMNIENIA – PONADCZASOWE

Wykonywanie zdjęć jest ponadczasowe. Fotografowały się nasze babcie, pradziadki i pra…pra też… Trudno sobie wyobrazić sytuację gdyby nie było aparatu. Jednak mimo tego dostępu do sprzętu, odpowiedzcie sobie na pytanie czy dużo mamy w swoich zbiorach zdjęć gdzie jesteście wszyscy razem? Z doświadczenia wiem, że zawsze kogoś brakuje, bo… akurat wyszedł do sklepu, bo akurat rozmawiał przez telefon, bo… był po drugiej stronie obiektywu!
Na sesji jest inaczej…, bo wszyscy  jesteśmy skupieni na tym by finalnie wyszedł piękny materiał…. zarówno fotograf jak i rodzina. Przygotowujemy się wcześniej, omawiamy jak to ma wyglądać…  Fotograf podchodzi do tematu z goła odmiennie. Nie dokumentuje zdarzeń i nie robi „inwentaryzacji” osób w rodzinie robiąc im kolejne pozowane zdjęcia. Dyskretnie podgląda rodzinę, jest obserwatorem… chwytając zwyczajne momenty w niezwyczajnych kadrach.
Ponieważ najistotniejsze to…

  1. EMOCJE, RELACJE, SZCZEGÓŁY…

To, co najważniejsze w fotografii, to przekazanie emocji. To nie chłodna rejestracja tego jak wyglądamy patrząc w obiektyw aparatu albo robiąc selfie z turystycznych lokalizacji. Tu chodzi o żywy organizm rodzinny, relacje, bliskość i radość z bycia razem. To historia o Waszych najbliższych. Oprócz szerokich ujęć, uważne jest by skupić się na szczegółach, to one robią robotę… Dotyk, muśnięcie dłoni, gest ręką… Fotograf, robiąc zdjęcie bierze pod uwagę wiele aspektów… Przede wszystkim światło, kompozycję, a głównie to, by kadr o czymś opowiadał.

  1. CZAS SPĘDZONY RAZEM – BEZCENNE

Idąc do kina, teatru czy na koncert chcemy się dobrze bawić i fajnie spędzić czas, tak samo sesja rodzinna powinna być dla nas przyjemnością, a nawet ciekawą przygodą. Ważne jest by na sesji czuć się swobodnie i naturalnie. Za to odpowiada fotograf, który tak poprowadzi i zorganizuje ten czas, że nie będziemy czuć skrępowania.

  1. SPOJRZENIE Z ZEWNĄTRZ

To, jak my się widzimy, nie znaczy, że tak samo widzi nas ktoś inny. Spojrzenie  innej osoby… pozwoli Wam odkryć coś nowego w sobie.  Odbierając zdjęcia zobaczycie ile rzeczy Was zaskoczy! Ujęcia często zdumiewają  wzbudzając wzruszenie czy uśmiech na twarzy.  Fotograf jest po to, by nic nie umknęło, nawet gdy z pozoru wydaje się to mało ważne. To trochę jak wizyta u psychologa, tylko, że fotograf nie tłumaczy werbalnie, nie przekona słowem,  a obrazem.

  1. ŁAPANIE CHWILI kontra WYCZEKANE PORTRETY

portretdzeiciecypruszkow

Sesja rodzinna może odbyć się w dwojaki sposób. „Łapanie chwili” w miejscu jakim chcemy, jakie wybraliśmy sobie sami, w którym czujemy się swobodnie… może to być dom rodzinny, las, łąka, krajobraz miejski, a nawet pole kapusty… ogranicza nas tylko wyobraźnia! Tu ważny jest moment, chwila, szybka akcja, spontan. Druga możliwość, to zdjęcia w studiu. Tu liczy się każdy szczegół i dopracowanie. Ważne jest to, co dzieje się na twarzy, mimika, spojrzenie. Ja nazywam to… „wyczekane portrety”… To czekanie, wpatrywanie się w drugą osobę.

  1. ŁADNA RZECZ

pudelko-na_zdjecia

Fotografie  w drewnianym pudełku z grawerem, album w lnianej oprawie, wydruk na ścianę…
To rzeczy, które będą nam przypominać o najważniejszych rzeczach w życiu. To co istotne…
W tym zwariowanym pędzącym świecie…

7. PREZENT DLA BLISKICH

Prezent dla babci lub dziadka w postaci wydruku? Dlaczego nie?  Kolejna rzecz, która ucieszy nie tylko nas.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.